• У 1964 році американським інженером Джорджом Хейлмейером був створений перший рідинно-кристалічний дисплей на основі ефекту динамічного розсіювання.
  • У 1968 році компанія RCA вперше представила рідинно-кристалічний монохромний дисплей.
  • У 1973 році компанія Sharp випустила перший калькулятор з РК-дисплеєм і їх почали широко застосовувати в електронних часах, вимірювальних пристроях і калькуляторах.
  • У 1983 році Casio випустила перший портативний чорно-білий телевізор, а у 1984 році перший портативний кольоровий телевізор, далі у 1992 році побачила світ перша відеокамера з РК-дисплеєм.
  • У 1987 році компанія Sharp випустила перший РК-дисплей діагоналлю 4 дюйми, а в 1988 році вже 14-дюймовий.
Пристрої LCD/LED

Станом на 2019 рік компанія LG Electronics одним із лідерів по виробництву та продажу даного типу дисплеїв на світовому ринку.


Конструктивно дисплеї являють собою тонку структуру з скляних пластин між якими розміщується шар рідких кристалів. Завдяки прикладеній до них напрузі кристали розміщуються у певному порядку дозволяючи світлу проходити крізь них. В залежності від величини прикладеної напруги через кристали проходить на чи інша кількість світлового потоку. Безпосередньо кольорове зображення формується завдяки субпікселю RGB, використовуючи обмежену кутову розподільчу здатність людського зору.

 

Найважливіші характеристики РК-дисплеїв:

 

  • Тип матриці - визначається технологією з допомогою якої виготовлений дисплей (IPS, VA, TN +, OLED)
  • Клас матриці - за стандартом ISO-13406-2 виділяють 4 класи матриць по кількістю битих пікселів.
  • Розподільча здатність - розміри по горизонталі та вертикалі в пікселях.
  • Розмір пікселя - відстань між центрами сусідніх пікселів
  • Відношення сторін екрану (формат екрану)- відношення ширини екрану до його висоти (5:4, 4:3, 3:2 (15÷10), 8:5 (16÷10), 5:3 (15÷9), 16:9 та інше…).
  • Діагональ екрану – фізичний розмір екрану, що виміряних по діагоналі.
  • Контрастність зображення – відношення самої яскравої точки екрану до самої темної при встановленій яскравості підсвітки.
  • Яскравість – кількість світла, що випромінюється дисплеїм (кд/м2).
  • Час відклику – мінімальний час необхідний окремому пікселю для зміни своєї яскравості.
  • Кут огляду – кут при якому зображення екрану залишається незмінним (для виробів LG цей кут складає значення 176 градусів).

Блок Підсвітки LCD/LED-дисплеїв


Безпосередньо рідкі кристали не можуть формувати світловий потік, а тільки керують ним. Саме для цього створена підсвітка дисплея (джерело світлова), головна мета якої забезпечити рівномірним світловим потоком всю площину матриці і складається з наступних компонентів:

  • Джерело світла (люмінісцентна лампа або інше джерело світла).
  • Розсіювач, який забезпечує рівномірний світловий потім по всій матриці.
  • Інвертор, що здійснює контроль за рівнем яскравості матриці.

У дисплеях використовувались різні типи підсвітки (мініатюрні лампи розжарювання, люмінесцентні лампи різних типів, окремі світлодіоди, світлодіодні матриці). Але саме використання світлодіодної підсвітки (LED-підсвітки) забезпечило максимально якісні характеристики зображенню телевізора. Вона якісно відрізняється своїм експлуатаційними властивостями в напрямку надійності та механічними можливостями (виробники отримали можливість більш тонкі версії виробів). У підсумку маємо: LCD - технологія виробництва дисплеїв, а LED - технологія підсвічування дисплеїв або тип джерела світлового потоку.

 

У LCD дисплеях за звичай використовуються підсвітка з флуоресцентних або люмінесцентних ламп тому вони мають низькі значення яскравості та високий коефіцієнт відмов в ході експлуатації. Заме завдяки використанню LED-підсвітки виробникам телевізорів вдалось позбутись їх старих болячок. Тепер вироби, що використовують LED технологію мають підвищену надійність, високі рівні яскравості, високу чіткість та контрастність, на 40% більше енергоємність, екологічну безпеку (відсутність ртуті у виробах), та звичайно більш привабливі розміри телевізора (вироби з LED структурою маю більш тонші фізичні розміри екрану).

 

На теперешний час технологія виробництва LCD/LED є вкрай популярною і вважається найпоширенішою у світі але не є найостаннішою інноваційною розробкою телевізійної техніки. На її зміну все частіше приходить OLED-технологія виробництва що є більш прогресивною за своїми якісними характеристиками але більш вартісною для широкого вжитку серед населення.

Телевізор типу LCD/LED в кімнаті готелю
Загальна структура LCD/LED матриці
Телевізор типу LCD/LED в кімнаті
Світлодіодний блок підсвітки телевізійної матриці

Блок Підсвітки

Поляризатор

Світлофільтр

Рідкі Кристали

Поляризатор

TFT скло

Призма

Дифузор

Підсвітка

Телевізор типу LCD/LED в зоні відпочинку

Світлодіодний блок підсвітки телевізійної матриці

 

В наш час телекомунікаційні пристрої відображення даних змінюються вкрай швидко і вони відіграють важливу роль в побуті. Навколишній простір оточений незліченою кількістю інформаційних пристроїв, що використовуються людством. Ми можемо їх побачити практично всюди: в телефонах, телевізорах, навігаторах, ноутбуках і таке інше. Самим розповсюдженим типом дисплеїв є дисплеї, що створені на основі рідких кристалів. Безпосередньо термін LCD (liquid crystal display) інформує потенційного користувача, що його екран створений на основі рідких кристалів. Вони були винайдені у 1888 році австрійським ботаніком Ф.Райніцером і на даний час широко  застосовуються у повсякденному житті.